next up previous contents
Elõre: A látvány (look-and-feel) megtervezése Fel: A tervezés egyes fázisai Vissza: A tervezés egyes fázisai

Portabilitási megfontolások

Ha fáradtságos munkával megtervezünk és létrehozunk egy, a fenti kívánalmaknak megfelelõ felhasználói felületet, célszerû azt úgy programozni, hogy ne csak IBM-PC kompatibilis számítógépeken, a DOS operációs rendszer alatt, BORLAND C++ fordítóval lefordítva fusson, hanem jól körülhatárolt módosítások után bármely, C fordítóval rendelkezõ géptípuson, bármely operációs rendszeren (pl. VT100-as terminálokkal rendelkezõ VAX gépeken Ultrix operációs rendszerben) is használhassuk a megírt rutinjaink többségét.

Ennek érdekében célszerû a megírandó menürendszert 3 részre osztani. Az elsõ rész tartalmazza a legmagasabb szintû függvényeket, amelyek vátoztatás nélkül portábilisak. A második, közbensõ szint tartalmazza azokat a függvényeket, amelyeknek törzsét az aktuális C fordító és operációs rendszer rendszerfüggvényei, illetve az aktuális számítógép-konfiguráció képernyõje szerint módosítani kell. A harmadik, legalacsonyabb szinten célszerû elhelyezni a teljesen hardver-specifikus függvényeket. Ilyenek lehetnek például az IBM PC BIOS rutinhívások.

Jelen példánkban csak a legmagasabb szintû részeit mutatjuk be menükezelõ rendszerünknek. A második, és harmadik csoprtba tartozó függvények közül csak a közvetlenül felhasznált függvények deklarációit közöljük rövid magyarázatokkal.